Barn, ungdomar och viktiga vuxna – med Interpersonell Neurobiologi som utgångspunkt, 10-11 november 2025

9,750kr tillkommer moms 25%

Med relationen som intervention – att arbeta med Interpersonell Neurobiologi som röd tråd i utvecklingspsykologi, anknytning och annat relationellt arbete.

Lyssna på när kursledarna beskriver mer, länkarna som nämns finns längre ned, under kursbeskrivningen:

Plats: Drottninggatan 31, Göteborg, Psykologi med mera lokaler.

Pris: 9 750 ex moms.

Tid och omfattning: 2 heldagar 10-11 nov 2025

Kurstider: måndag 10 november kl. 9-17, tisdag 11 november kl. 9-16.30.

Denna kurs ges fysiskt på plats i Göteborg.

Kursledare: Stina Hindström och Ingrid Almgren Sjölander

Målgrupp: Öppen för flera olika yrkesbakgrunder med förenande länk att du är intresserad av att fördjupa ett relationellt baserat perspektiv på att arbeta med barn, ungdomar och/eller deras viktiga vuxna. Deltagare med kan komma en vid bredd av bakgrunder är välkomna, t.ex. du som kommer från ett vård- eller terapeutiskt yrke, socialtjänst, handledande och/eller pedagogiskt yrke.

Eller så är du själv en viktig vuxen och vill lära mer om hur du kan använda kunskap från fältet som stöd i din roll.

Du kommer att ha stor behållning av kursen om du gått någon av Psykologi med meras kurser i Interpersonell Neurobiologi, som fördjupningskursen eller specialistkursen med det är INTE ett krav för deltagande.

Vi önskar en tvärprofessionell och integrativt öppen deltagargrupp som tillsammans med oss vill samskapa ett öppen inlärningsklimat där vi lär oss av varandras exempel och erfarenheter.

Om du har frågor kring deltagande eller målgrupp, varmt välkommen att kontakta oss.

 

Beskrivning

Barn, ungdomar och viktiga vuxna: med relationen som intervention –  att arbeta med Interpersonell neurobiologi som röd tråd – 10-11 november 2025

Denna kurs handlar om relationen som intervention i barn- och ungdomsarbete, med perspektiv av Interpersonell neurobiologi – alltså samspelet relationer – mind – förkroppsligad hjärna, i ett hälso- och utvecklingsperspektiv.

Områden som fokuseras

Teori, praktik och exempel på hur Interpersonell Neurobiologi kan användas i inriktning barn, ungdom och de viktiga vuxna runt dem –  vare sig dessa är föräldrar, bonusföräldrar, pedagoger, eller du själv i privat eller yrkesroll.

Kursen har fokus på hälsofrämjande arbete och inte på specifika diagnoser, och hur du med relationen som intervention kan potentiera arbetet med hälsa hos barn och unga, eller din pedagogik, omsorg, handledning/konsultation med viktiga vuxna.

Under båda kursdagarna varvar Stina och Ingrid gemensamt praktik och teori med deltagarna.

På dag 1 kommer Ingrid Almgren Sjölander att gå igenom grundbegrepp inom Interpersonell Neurobiologi med särskilt perspektiv på barn/ungdom och Stina Hindström fördjupar IPNB-perspektiv på att stötta viktiga vuxna och barn mot hälsa. Stina kommer gå igenom IPNB ur ett utvecklingspsykologiskt perspektiv, via teori såväl som praktiska övningar.

På dag 2 fördjupar Ingrid Almgren Sjölander mind-hjärna-relationer i adolescensperioden, och viktiga vuxna i ett adolescens-utvecklingsperspektiv.

Lärandemål

Att du som är nyfiken på Interpersonell Neurobiologi får ta del av anpassningar, pedagogiska modeller och mängder av inspiration till ditt arbete med barn, tonåringar, eller stöttande av viktiga vuxna som arbetar och/eller lever nära barn. Detta är inte en specialistkurs utan kan gås som en en fristående modul utan att ha gått någon av våra kurser ELLER för dig som vill ha en en påbyggnad av IPNB för barn och ungdom, som gått specialist– eller fördjupningskurs hos oss.

Kursledare och huvudlärare:

Stina Hindström, leg. psykolog med pågående specialisering i barn- och ungdom och långvarig erfarenhet av arbete med barn, föräldrar, pedagoger samt  stöd av viktiga vuxna runt barn med både särskilda och vanliga behov.

Ingrid Almgren Sjölander, leg. psykolog, leg. psykoterapeut, specialist i klinisk psykologi. Ingrid är utbildad i, samt speciellt intresserad av, att integrera Interpersonell Neurobiologi i psykologisk behandling och i hälsofrämjande arbete.

Målgrupp:  Öppen för flera olika yrkesbakgrunder med förenande länk att du är intresserad av att fördjupa ett relationellt baserat perspektiv på att arbeta med barn, ungdomar och/eller deras viktiga vuxna.

Deltagare med kan komma en vid bredd av bakgrunder  – alla är välkomna, t.ex. du som kommer från ett vård- eller terapeutiskt yrke, socialtjänst, handledande och/eller pedagogiskt yrke.

Eller så är du själv en viktig vuxen och vill lära mer om hur du kan använda kunskap från fältet som stöd i din roll, oavsett om det är privat eller i arbetet.

Du kommer att ha stor behållning av kursen även om du gått någon av Psykologi med meras kurser i Interpersonell Neurobiologi, som fördjupningskursen eller specialistkursen, men det är INTE ett krav för deltagande.

Tider:  10-11 nov 2025: måndag 10 november kl. 9-17, tisdag 11 november kl. 9-16.30.

Din närvaro behövs hela kurstiden!

Länkar som kursledarna Stina Hindström och Ingrid Almgren Sjölander hänvisar till i filmklippet:

Adolescensen – en ombyggnadsperiod i hjärnan, som bjuder in till nya relationer.

Läs om en fascinerade ombyggnadsperiod i nervsystem och relationer – faktiskt den mest omfattande i livet.

Utbildningsradions Fatta familjen-program

Om 3, 4, 6 respektive 10-åringar:

Fatta Familjen på Utbildningsradion – om Treåringen, med Stina Hindström och Bo Hejlskov Elvén

Fatta Familjen på Utbildningsradion – om Fyraåringen, med  Stina Hindström och Malin Bergström.

Fatta Familjen på Utbildningsradion – om Tioåringen, med Bo Hejlskov Elvén.

Till toppen